Setkání tří premiérů

Slavkov u Brna se opět stal místem evropského dění. Na zámku se 29. ledna sešly špičky středoevropských vlád Rakouska, Slovenska a Česka.

Od setkání členů porevoluční vlády Mariána Čalfy s prezidentem Václavem Havlem, se jednalo o nejvýznamnější setkání politických špiček v našem městě. Zatímco v roce 1990 se však účastníci bavili o tom, jak Československo se ctí rozdělit, o pětadvacet let později řeší zcela odlišný program: jak nastavit užší spolupráci.

Spolkový kancléř Rakouské republiky Werner Faymann a předseda vlády Slovenské republiky Robert Fico přijeli na pozvání českého protějšku Bohuslava Sobotky. Kromě programu ve Slavkově u Brna je čekalo slavnostní přivítání u památníku Mohyla míru. Sobotka své protějšky pozval do svého rodného regionu, aby otevřel diskusi o užší přeshraniční spolupráci v oblasti dopravy, energetické bezpečnosti a zaměstnanosti.

Nejvyšší vládní představitelé také otevřeli otázku kooperace při čerpání evropských dotací, zejména na odstraňování byrokracie. Rakouský kancléř Werner Faymann uvedl, že jednodušší systém by urychlil práci na rozpracovaných i plánovaných projektech a tím by pomohl ke vzniku nových pracovních míst.

„Sešli jsme se jako představitelé vlád zemí, které jsou kulturně, ekonomicky i lidsky velmi silně propojeny,“ ujistil český premiér Bohuslav Sobotka. Ten také nevyloučil, že se příští setkání za tři roky uskuteční opět ve Slavkově.

Všechny tři politiky na zámku přivítal a uvedl k jednání starosta města Michal Boudný. Na památku jim předal koše s regionálními potravinami. Do organizace tohoto významného setkání se zapojili také studenti Střední integrované školy ve Slavkově u Brna. Připravili catering pro více než stovku hostů a novinářů. Vládní představitelé s doprovodem poobědvali v Rubensově sále. Za skvělou organizaci, kterou ocenily všechny vládní delegace, patří dík zejména zaměstnancům zámku Slavkov-Austerlitz.
Premiéři po skončení setkání ocenili nejen krásné historické prostory a genia loci, ale také pohostinnost a vlídnost lidí, kteří je přivítali. Možná i proto nakonec změnili plány a na zámku zůstali o několik hodin déle. Po skončení oficiálního programu se totiž měli přesunout na neformální posezení ve vinném sklepě. Nakonec však zůstali v zámeckém Divadelním sále, kde pro ně byla připravena řízená degustace jihomoravských vín.

„Ještě jednou chci poděkovat a těším se na podobně konstruktivním jednání příští rok v okolí Bratislavy. Přesné místo ještě neznám, ale doufám, že bude dýchat historií podobně jako toto slavné evropské místo,“ uvedl na závěr tiskové konference v Historickém sále slovenský premiér Robert Fico.